Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

За да го запре егзодусот на своите корисници на апликацијата за споделување видеоснимки TikTok, Snapchat нуди награда од милион долари дневно за најзабавните видеа, пренесе BBC.

Скоро секој што се занимава со објавување различни содржини на интернет е привлечен од помислата дека поради тоа еден ден би можел да стане славен. Сепак, апликацијата Snapchat од скоро почна многу подиректно да ги охрабрува корисниците да објавуваат фотографии и снимки, така што понудија дел од парична награда од милион долари.

Целта на ваквиот систем на наградување на најпопуларните содржини на апликацијата е да се спречи масовното преминување од Snapchat на TikTok.

Предвидено е новата компонента Spotlight во целост да го промени начинот на кој корисниците на апликацијата да пронајдат нови содржини. Покрај тоа, Snapchat станува социјална мрежа која и досега најмногу вложи труд да сподели заработка со своите корисници, а не само со најпознатите од нив.

Компанијата се одлучи на овој потег откако аналитичарите забележале дека корисниците своите видеоснимки направени со помош на филтри и ефекти од Snapchat ги споделуваат на другите мрежи како TikTok и YouTube, каде собираат прегледи, наместо да ги делат на Snapchat.

Ветуваат дека авторот од која било снимка која стане популарна, со околу 100.000 прегледи дневно, ќе добие дел од парите за дневниот фонд од милион долари.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Интернет

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Read more
 

Гик

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Читај повеќе

Како ќе изгледа претстојниот Samsung Galaxy Note 21?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го претстави лаптопот Mi Notebook 14

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Читај повеќе

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе