Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Може да се каже дека зимската сезона веќе започна на северот на Шведска.

Во средата, метеоролошката служба издаде портокалово предупредување за снег и ветер во комбинација со снежни врнежи во делови од внатрешноста на северниот дел на Норботен, при што некои градови се силно побелени.

Зимата стигна, судејќи по фотографиите кои ни пристигнуваат од Шведска, каде деновиве преовладуваат вистински зимски услови.

Кируна во Лапонија има 40 сантиметри снежна покривка, што е најголема количина на снег во овој дел од годината во последните 118 години. Локалниот сообраќај е привремено во прекин, како и училишните автобуси во центарот на Кируна и Јукасјарви. Исто така, нема да има собирање смет поради временските услови, а општина Кируна на својата официјална веб-страница побара од сите жители да ги заменат зимските гуми на своите автомобили.

Zima se polako približava. Na sjeveru Švedske ovih dana pravi zimski uslovi. Kiruna u Laponiji mjeri do 40 cm snijega što je najveća količina snijega u ovom dijelu godine u zadnjih 118 godina.

Posted by BHMETEO.ba on Thursday, September 21, 2023

Обилните снежни врнежи во комбинација со летните гуми на дистрибутивните камиони значеа и дека повеќето дистрибуции на весници во Малмфалтен не беа испорачани преку ноќ, пишува Norrbottens-Kuriren.

Шведскиот септемвриски рекорд за снежна покривка е 62 сантиметри во Сосјо, Јамтланд, а толку снег падна на 28 септември 1954 година.

Меѓутоа, во јужните делови на Шведска снегот е далеку. Во Скане до крајот на неделава се очекуваат температури до 25 степени.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе