ASC Awards

Снимателите на „Медена земја“ добитници на награда за најдобра кинематографија

Скопје, 26 јануари 2020 (МИА) – Снимателите на филмот „Медена земја“ Самир Љума и Фејми Даут се добитници на наградата за најдобра кинематографија што синоќа првпат ја додели Американското здружение на кинематографери во театарот „Долби“ во Лос Анџелес.

Наградата, што годинава ја воведе Асоцијацијата на кинематографери на Америка, им ја врачи режисерот на филмот „Joker“, Тод Филипс, кој рече дека сега е златно време за документарните филмови.

На 34. доделување на наградите Љума порача дека ја добил најважната награда што може да ја посака еден кинематографер.

– Многу сме среќни што сме први од Македонија што воопшто учествуваат на овие награди, рече Даут во кусото интервју за American Cinematography по доделувањето на наградите и се заблагодари за укажаната чест.

Љума посочи дека се радува што се првите добитници на наградата во оваа категорија.

– Ја изразувам мојата благодарност до Асоцијацијата на кинематографери која ги отвори вратите за кинематографијата во документарните филмови. Сакам да им порачам на сите што сакаат да се занимаваат со оваа дејност дека не е важно од каде доаѓате и ако сте искрени во тоа што сакате да го работите, еден ден можеби оваа награда ќе биде ваша, порача Љума.
 
За најдобар кинематографер беше прогласен Британецот Роџер Дикенс за филмот „1917“ во режија на Сем Мендес.
 
Во категоријата Најдобри режисери на Здружението на режисери на Америка чии награди, исто така, беа доделени синоќа беа номинирани и режисерите на „Медена земја“ Тамара Котевска и Љубо Стефанов. Наградата во оваа категорија му беше доделена на режисерот Стивен Богнар за филмот „Американска фабрика“.
 
реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Култура

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Read more

Вести

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе