Снимка од дрон открива што остана по пожарот во Нотр Дам

Познатата катедрала Нотр Дам во Париз преживеа огнена стихија која го шокира светот. На социјалните мрежи луѓето постојано објавуваат фотографии и видеа од пожарот и по пожарот.

Снимки од дрон откриваат во колкави размери бил пожарот, а фотографиите ги прикажуваат пламените јазици од кои е уништен дел од средновековната катедрала. Од чадот и димот изгледа како покривот да е целосно исчезнат.

„Нотр Дам се буди во пепел“, напишаа новинарите на Figaro, објавувајќи твит од две фотографии, една стара од Нотр Дам и една снимена утринава. Според податоците, сите уметнички дела спасени од катедралата се пренеси во Градското собрание, каде ќе бидат безбедни. Подоцна се планира да бидат преместени во Лувр. Околу катедралата се поставени камери и други уреди кои веднаш можат да предупредат на евентуална опасност.

реклама

Свет

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Уапсен Ковачот - водач на мексиканската банда Санта Роса де Лима

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од COVID-19 во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more
play_arrow

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more
play_arrow

Три рецепти за пилешко со пармезан

Read more
play_arrow

Со инвалидска количка направил застој во тунел

Read more
play_arrow

10 изненадувања во оваа сезона на Премиер лигата

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more
play_arrow

Шест совети како да станете неодоливо шармантни

Read more
play_arrow

Зошто мојата мачка спие крај моите стапала?

Read more
play_arrow

Вежбање наутро или навечер: Што е поефикасно?

Read more
play_arrow

Еволуција на облакодерите: Највисоките градби од 1901 до денес

Read more
play_arrow

10 утрински навики поради кои не можете да ослабете

Read more
play_arrow

Тим на отпишаните: Најлошите фудбалери во Премиер лига сезонава

Read more