Снимки од дрон открија: Саудиска Арабија почна да копа темели за новиот футуристички град

Снимки од дрон откриваат дека е почната изградбата на футуристичкиот град што Саудиска Арабија претходно го најави.

Видеото е снимено од саудиска компанија зa Ot Sky, а од него се гледа почетокот на работата на мегаградот наречен The Line.

Станува збор за град што се гради во склоп на развојниот проект Neom, а се очекува дека ќе биде долг неверојатни 170 километри.

Покрај градот, ќе се градат и многу други проекти како ски-центри и сместувања за саудиската влада. Од снимката може да се видат бројни градежни машини како копаат широк линеарен ров во пустината, а на теренот се следи и нивниот напредок.

Се гледаат и снимки од џиновска дупка која би можела да значи почеток на изградба на транспортен систем што ќе се гради под самиот град. Осмислен е така што ќе го намали нарушувањето на природата, а се надеваат дека со користење на брзи возови жителите ќе можат да патуваат од еден крај на друг за само 20 минути.

The Line официјално беше претставен на почетокот од годината и е дизајниран за сместување на 9 милиони луѓе. Ќе биде висок 500 метри и ќе има „фасада огледало“. Се очекува да биде приближно со иста големина како државата Масачусетс во САД.

Во целост ќе се снабдува од обновливи извори на енергија. Плановите за изградба ги одобри престолонаследникот Мохамед бин Салман Ал Сауд и многумина се сомневаат дека ќе биде изградена поради својата амбициозна природа.

Принцот тврди дека проектот ќе биде завршен до 2030 година, но инженерите предупредија дека тоа би можело да потрае и до 50 години, додека изградбата не биде целосно завршена.

Remote video URL
реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Архитектура

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Read more

15-те најголеми градежни проекти кои никогаш не беа завршени

Read more

Највисокиот „бесконечен“ базен во светот има поглед од 360 степени

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Читај повеќе

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Читај повеќе

„Папокот на светлината“ – нов роман на Венко Андоновски

Читај повеќе
  • play_arrow

Град на духови во Катар од каде мора да заминете пред зајдисонце

Читај повеќе

Објавена мапа на најчестите презимиња во Европа

Читај повеќе

Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Читај повеќе

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Читај повеќе