Со 3 шолји чај дневно до одлични резултати за 7 дена

Еве еден рецепт за чај кој ќе го забрза вашиот метаболизам и на тој начин ќе помогне во согорувањето на вишокот маснотии, ќе го прочисти телото и ќе помогне во балансирање на хормоните. Сите три состојки на овој пијалак одлично делуваат врз овие функции.

Сѐ што ви треба е зелен чај, цимет и ловоров лист.

Подготовка

Земете 800 ml вода, 1 стапче цимет и 3 ловорови листа.

За почеток, зовријте ја водата, па тргнете од шпорет.

Во водата додадете стапче цимет, 3 ловорови листа и рамна лажица зелен чај.

Покријте и оставете да отстои 15 минути.

Процедете.

Ако сакате да засладите, најдобро е да додадете стевија.

Консумација

Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдобро време за негово забрзување е рано наутро, веднаш по будењето.

Првата шолја од овој чај испијте ја на празен стомак.

Можете да испиете уште една шолја веднаш по појадокот.

И третата - навечер, непосредно пред спиење. Доволно е.

Како зелениот чај, кој се препорачува за повеќето диети поради неговите диуретик и детоксикациски својства, ловоровиот лист исто така може да помогне во чистењето на телото.

Чајот од ловор се препорачува за слабеење поради неговото детоксикативно дејство и излачувањето на соли од телото.

Циметот ја претвора гликозата во енергија, а не во масти.

Освен тоа, го намалува нивото на шеќер во крвта и ја зголемува чувствителноста на инсулинот, кој е одговорен за работата на нашиот метаболизам.

Првите резултати од дејството на овој чај се видливи по само 7 дена.

Чајот не смее да се пие повеќе од три недели. Не смеат да го консумираат трудници, доилки и мали деца.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе