Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Отстранување на пречките и подобра институционална соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија е целта на спогодбата за заедничко одржливо управување со риболовот на Охридското и Преспанското Езеро, што денеска во Струга ја потпишаа министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и Бледар Чучи.

Спогодба обезбедува основа за создавање ново билатерално тело – Заеднички Комитет за риболов на Охридското и Преспанското Езеро. Овој Комитет, како што нагласи министерот Хоџа, ќе ја развие прекуграничната соработка во областа на риболовот и ќе изготви препораки за насочување на двете страни кон усогласување на нивните регулативи за риболов и управување со риболовот.

– Очекуваме дека ова ќе биде еден пред чекор за интеграција на нашите држави во ЕУ. Само заедничко управување и здружување може да доведе до зајакнување на односите меѓу двете држави, но и на работите што не очекуваат во иднина, истакна македонскиот министер Хоџа.

За неговиот албански колега, фауната нема ниту пасош, ниту граница, туку е на целото Охридско Езеро. Изрази надеж дека со потпишувањето на спогодбата фауната од езерата ќе се третира како една целина.

– Ние годинава ставивме во Охридското Езеро 1.600.000 парчиња млада пастрмка. Тие не се дел само од езерото од Албанска страна, туку се на целото Охридско Езеро. Затоа сакаме да имаме една визија, една цел за во иднина да имаме повеќе риби во нашето езеро. Склучувањето на овие два договори и нашата соработка во иднина ќе не однесе во т.н. Балкански мини шенген, рече Чучи.

Целта на спогодбата, според него, е да се отстранат пречките и да се уредува и дисциплинира риболовот и начинот на кој се врши во двете земји.

Прашани за влијанието на ниското ниво на езерото врз живот свет и што преземаат двете држави министерот Хоџа, подвлече дека се преземани неколку мерки меѓу кои и одземањето концесија за управување со рибниот фонд.

– Според најавите од минатото дека има злоупотреби од старите концесионери одземена им е концесијата и одлучено е од страна на Владата дека на неопределен рок нема да се дава езерото под концесија за комерцијален риболов. Секојдневно сме во тек со сите активности. Државниот инспекторат за земјоделство веќе има доставено извештаи од превземани активности во врска со криволовот во Охридското Езеро. Ќе продолжиме со ист интензитет да спречиме било каква злоупотреба на рибниот фонд. Имаме преземано неколку мерки како во иднина да постапиме за

зачувување на рибниот фонд, но и за зачувување на ова национално и светско богатство, кое е под заштита на УНЕСКО, рече Хоџа.

Спогодбата, како што истакнаа ресорните министри од двете земји, е втор билатерален договор. Претходно беше потпишан и договор за фитосанитарна соработка.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Македонија

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Read more

Активен 16.231 случај со COVID-19, расте бројот на оздравени пациенти

Read more

Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Read more

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Read more
 

Вести

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

Читај повеќе

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Читај повеќе

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Читај повеќе

Во Скопје санкционирани 219 возачи, 18 за возење без возачка дозвола

Читај повеќе

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Читај повеќе