Со една состојка подобрете го вкусот на салатата од зелка

Салатата од зелка е идеален додаток за многу јадења, а нејзиниот вкус можете да го подобрите користејќи само една состојка.

Потребно ви е: главица зелка, сол, масло, оцет, а тајната состојка е мала количина шеќер што ќе ја ставите на врвот на лажичката.

Изрендајте ја или исечкајте ја зелката, додадете масло и оцет. Добро изгмечете со раце и оставете да отстои неколку минути. Измешајте малку сол и шеќер и додадете ги на крајот. Овој едноставен трик се користи во многу ресторани.

Зелката е исклучително здрав зеленчук бидејќи содржи минерални соли, витамини А, Б, Ц и К, фосфор, калциум, магнезиум, цинк и многу повеќе. Поради големото количество на хлорофил го поттикнува зголемувањето на хемоглобинот во крвта.

Нутриционистите им препорачуваат консумирање зелка на оние кои се во процес на слабеење. Покрај тоа, може да го намали ризикот од оштетување на видот, т.е. помага во спречување на катаракта и макуларна дегенерација.

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Рецепти

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more

Брз и вкусен рецепт за аспарагус со лук и лимон

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе