Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Уникатниот генетски вид на диви мачки во оддалечените шумски грмушки на Северна Корзика е потврден со нова анализа на гени.

Неостварливата шарена мачколисица, позната главно на корзиканските овчари и интригантна за научниците, е посебен животински вид карактеристичен за францускиот медитерански остров, објави Француската канцеларија за биолошка разновидност (ОФБ).

Генските примероци јасно ги разликуваат корзиканските мачколисици со прстенести опашки од копнените шумски мачки и домашните мачки, се вели во соопштението на ОФБ. Иако многу личи на домашна мачка, мачколисицата го добило своето име поради должината, 90 сантиметри од главата до опашката и изразено прстенестата опашка со црн врв.

Други карактеристични карактеристики вклучуваат линии на предните нозе, темни задни нозе и стомак со црвенкаста боја. Густите свиленкасти влакна се природен инсектицид против болви, крлежи и вошки.

URL

Мистериозната мачка стана предмет на истражување кога една неочекувано беше фатена во локален кокошарник во 2008 година.

„Мачката е дел од нашата пасторална митологија“, изјави за АФП Карлу-Антоне Чекини, корзикански ренџер кој работи за ОФБ.

Приказните за шумските мачки кои напаѓаат овци и кози се пренесувале од генерација на генерација. Откривањето на овој уникатен вид е значаен чекор кон обезбедување соодветна заштита и зачувување на загрозените видови.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе