Со градски воз министерот Николовски ќе го намалува сообраќајниот хаос во Скопје, но кога ќе има нова локална власт

Покрај изградбата на автопати и железнички пруги низ кои ќе минуваат најголем број товарни возови и најмногу патници, во приоритетите на министерот за транспорт и врски Александар Николоски е и градски воз во Скопје. Набројувајќи ги проектите на кои ќе работи тој денес најави дека сообраќајниот хаос во Скопје ќе го решава со градски воз, како негов личен проект.

„Тука е, секако, можам да кажам и мојот личен проект, кој што се надевам дека в година ќе може да го видите сите, за градски воз. Да може во Скопје колку толку да го решиме сообраќајниот хаос кој што секако после локалните избори со еден тим во Градот Скопје со кој ќе може да соработуваме, можеме да го надградуваме и со поефикасен јавен транспорт“, рече министерот Николоски.

Неговата замисла, според досегашните изјави во медиумите, е да се искористи постојната железничка инфраструктура во Скопје како и постојните возови за граѓаните од населбите што се подалеку да имаат можност и на ваков начин да стигнат до центарот на градот.

реклама

Македонија

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Read more

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Read more

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Read more

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе