Со јога до здраво срце

М.С.
/ 29.06.2020 / 14:35

Многу луѓе го започнуваат денот со вежбање на јога, па дали некогаш сте се прашале зошто е добро да се занимавате со оваа активност?

Фитнес тренерите ширум светот препорачуваат луѓето на возраст од 19 до 65 години да практикуваат некој вид на физичка активност и тоа најмалку 150 минути неделно.

Тие сметаат дека јогата е најдобар тренинг бидејќи го чува здравјето на срцето. Овие вежби ве ослободуваат од стресот и го намалуваат ризикот од срцев удар.

Истражувањето под назив „Beneficial Effects of Yoga Lifestyle on Reversibility of Ischaemic Heart Disease: Caring Heart Project of international Board of Yoga опфати 113 испитаници кои практикувале јога во период од 1 година и го промениле начинот на исхрана. Кај испитаниците е покажан значителен пад на лошиот холестерол и тоа за 26 проценти.

Јогата го намалува стресот, а општо познато е дека стресот е најголема причина за кардиоваскуларни заболувања.

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Фит

Дечкото ја оставил бидејќи била дебела, сега заработува како фитнес модел

Read more

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Read more

Како да направите 10.000 чекори дневно без да излезете од дома?

Read more

Можете да го извајате телото и со вежбање дома

Read more
 

Магазин

Како изгледала Европа во Леденото доба?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Читај повеќе

Пет ефикасни совети за подобра организација на времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Паднат џин: Демолирање на 40-метарска кула

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата панда родена во Јужна Кореја стана хит на интернет

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако јадеме само еднаш дневно?

Читај повеќе

Даваат енергија, но бананите не се добар избор за појадок

Читај повеќе

Бил Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите земји

Читај повеќе

Насмеани, а депресивни: Како да ги препознаете знаците на најопасната депресија?

Читај повеќе