Со какво оружје располага Белорусија?

Поголемиот дел од механизацијата на белоруските вооружени сили, без разлика дали е копнена или воздушна, датира од советската ера, но Лукашенко претходно најави големи набавки на руско оружје, пишува Al Jazeera.

Војната е неизбежна доколку кризата со мигрантите на белоруско-полската граница се влоши, изјави неодамна белорускиот претседател Александар Лукашенко. Тој додаде дека не сака ситуацијата да ескалира, дека не сака конфронтација и дека „сакаме на секој Полјак да му покажеме дека не сме варвари“.

Но, со која сила и со кои средства Белорусија би ја водела таа војна против Полска? Иако поминаа неколку децении од распадот на Советскиот Сојуз, белоруската армија сè уште ја заснова својата сила на машинеријата произведена во тоа време.

За волја на вистината, обновувањето на ресурсите беше најавувано во неколку наврати со помош на Руската Федерација, но малку е направено.

Топовите Т-72 како 'рбет

Географски, Белорусија има население од 9,35 милиони жители и зафаќа површина од 207.595 квадратни километри. За споредба, соседна Полска има приближно четирипати повеќе жители и 50 проценти повеќе територија.

Белорусија троши 0,8 милијарди долари годишно на војската, или 1,2 отсто од БДП. Има 62.000 активни војници и близу 345.000 резервни членови. Вкупно 2,5 милиони жители се воено способни, покажуваат демографските податоци од оваа источноевропска земја.

T-72 (EPA)

Да ги погледнеме по родови. 'Рбетот на копнените сили се тенковски единици - Белорусија има 532 тенкови Т-72. Станува збор за тенк со три лица вооружен со топ од 125 милиметри. Овие тенкови се во служба на различни земји од 1970 година. Во белоруската армија тие се распоредени во четири механизирани бригади, главно варијанти Т-72Б, а најмалку 24 се надградени.

Што се однесува до оклопните борбени возила, белоруската армија има 1.460 од нив, а повеќето од нив се советско-руски оклопни возила BMP-2 (932). Ова возило се произведува од 1980 година до денес, може да има до седум членови на екипажот и е опремено со автоматски топ од 30 милиметри.

Самоодна и друга артилерија

Речиси 1.000 парчиња артилериско оружје се распоредени во белоруската армија, без разлика дали се тоа топови кои имаат сопствен погон или треба да се донесат на бојното поле.

Една четвртина од тој број паѓа на повеќе ракетни фрлачи како што се BM-21 Grad, BM-27 Uragan и BM-30 Smerch. Белорусија, исто така, има приближно 100 тактички балистички ракети како што се Scud и OTR-21 Tochka.

Polonez-M (EPA)

Самоодната артилерија е половина од белоруските механизирани сили и таа е целосно советско производство. Во првиот ред тоа е 2S1 Gvozdika (122mm), 2S3 Acacia (152,4mm) и 152-милиметарски 2S5 Giacint. Слично име, 2A36 Giacint-B има база на „влечена“ артилерија која има вкупно околу 200 парчиња.

За некои новитети може да се зборува само во „секторот“ на противвоздушна одбрана, каде што има две батерии на рускиот систем S-400. Белорусија има и 24 системи S-300 (по 12 S-300PS и S-300V).

Најголем број системи е 9K35 Strela-10, 350 од нив се во белоруската армија. Понов датум на производство е рускиот систем Tor, од кој Белорусија има 20, а нарача уште четири.

Советски авиони

Останува да се спомнат уште воздушните сили, а Белорусија во моментов има 200 примероци на борбени и борбено-транспортни авиони. Овој сегмент нуди и одредени новитети кога се гледа годината на производство, но повторно е советско-руски ориентиран.

Во сегментот на борбени авиони, повеќето се ловци Sukhoi Su-25, 68 такви, потоа 39 примероци MiG-29 и многу поновите Su-30. Белорусија има четири од вторите, а нарача уште осум. Sukhoi Su-30 е повеќенаменски борбен авион кој се произведува од 1996 година. Во белоруската служба се Su-30SM, „сериски модернизирани“ примероци кои се сметаат за 4+ генерација.

Su-25 (EPA)

Што се однесува до транспортните авиони, Белорусија има четири – по два Ilyushin Il-76 и Antonov An-26.

Во воздухопловните сили има уште околу 60 хеликоптери. Повеќето се повеќенаменски Mil Mi-8 (36), потоа 21 напаѓачки Mil Mi-24 и четири транспортни Mil Mi-26.

Најави за модернизација

Пред две недели руските агенции објавија дека Москва и Минск потпишале договори со кои се обврзуваат Русија да ѝ испорача на Белорусија борбени авиони, хеликоптери, опрема за противвоздушна одбрана и друго оружје.

Ова го потврди директорот на руската Федерална служба за воено-техничка соработка Дмитриј Шугаев.

Во средината на септември, белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека неговата земја планира да купи руско оружје во вредност од 1 милијарда долари. Тогаш беше објавено дека тој и неговиот руски колега Владимир Путин преговараат за купување на системот S-400 со цел да ги стават на границата со Украина.

„Мораме да бидеме подготвени, имаме 1.200 километри граница со Украина и разговаравме за тоа како можеме да ги користиме системите за противвоздушна одбрана S-400 за таа цел“, рече белорускиот лидер кога Западот го обвинува за задушување на опозицијата и демократијата.

Тој додаде дека договорот, вреден повеќе од милијарда долари, вклучува испорака на приближно 10 авиони, неколку десетици хеликоптери, како и ракетниот систем земја-воздух Tor.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Свет

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Read more

Индиската армијата по грешка убила цивили

Read more

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Read more

Силна ерупција на вулканот Семеру

Read more
 

Вести

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Читај повеќе