Со кои секс пози најмногу се трошат калории?

Во половина час секс се трошат околу 150 калории, но бројката може да биде и поголема, зависи од позата.

Со многу интензивен, жесток секс може да потрошите дури 350 калории, што е еднакво како половина час да сте трчале на лента. Најмногу мускули во телото активира најкласичната, мисионерска поза, но тоа важи само за мажите.

Со бакнување се трошат одреден број калории, поточно околу 68 за еден час. Можеби ова не ви изгледа многу, но секоја потрошена калорија е важна.

Калории се трошат и со орален секс, за половина час може да потрошите околу 100 калории што е исто како половина час одење или 15 минути вежбање во теретана. Според секс експерти, кога жените ќе доживеат оргазам трошат повеќе калории од оние кои не свршуваат. Затоа, потрудете се водењето љубов секогаш да се исплати.

Уште еден интересен детаљ е што за време на сексот мажите губат повеќе калории од жените затоа што имаат поголема мускулна маса.

Колку калории се трошат во текот на половина час секс пресмета личниот тренер Шарлин Киардело, пренесува Daily Star.

Позата кога таа е горе

Во овој случај, жената просечно троши 122 калории, а повеќе калории ќе потроши ако не седи на партнерот туку клечи. Тоа го зголемува бројот на потрошени калории на 172. Мажите трошат многу малку калории во оваа поза.

Мисионерска поза

Во оваа поза, мажот за половина час секс со умерено темпо троши 143 калории, а жената само 44. Ако жената сака повеќе да потроши, треба да го крева задникот кон партнерот и да го спушта, следејќи го неговиот ритам.

Доги стајл

Во оваа поза жената просечно троши 98 калории, а мажот 151. Доколку жената сака да изгуби повеќе, треба со рацете да се потпре на ѕид и на тој начин ќе потроши 118 калории.

Ако мажот сака да согори повеќе калории (до 211), треба да го забрза темпото.

Кога нејзините нозе се горе

Жената во оваа поза троши 116 калории и ја зголемува флексибилноста на мускулите, додека мажот може да согори 127 калории.

Лажица

Оваа поза не е премногу активна, со неа тешко се трошат калории. И мажот и жената се на страна, тој е зад неа. Со ваквиот начин на водење љубов, жената троши 103 калории, а мажот 113.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Љубов и секс

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Read more

Зошто секогаш паѓаш на „лузери“?

Read more

Интересни факти за сексот кои веројатно не ги знаете

Read more

Сите женски оргазми не се исти, постојат 3 вида

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе