Со која секс поза се согоруваат најмногу калории?

Сексот е добар за борба против стресот, но е корисен и кога станува збор за одржување на килограмите. Во текот на сексот, зависно од позицијата, се активирани скоро сите мускули на нозете, рацете, рамената и стомакот.

Од 15-минутно страсно бакнување наутро, попладне и навечер, трипати неделно, се согоруваат околу 100 калории дневно. Тоа се 36.500 калории на годишно ниво или еднакво на губење околу 4 килограми.

Сексологот Башир Ахмед Рој советува кои сексуални активности може да ги продолжите најмалку 15 минути, доколку сакате со секс да ја одржувате фигурата. Една од позите што најмногу ги активира мускулите е традиционалната мисионерска поза.

Додека е над партнерката, мажот држејќи се на рацете и нозете балансира и внимава да не ја згмечи партнерката. Тоа подразбира движење на различни поголеми или помали групи на мускули, вклучувајќи ги и оние во подрачјето на абдоменот, како и согорување калории.

Многу е често жените кои не можат да постигнат оргазам, доколку седнат на партнерот и ја контролираат пенетрацијата, лесно доживуваат оргазам.

Но, жените исто така мора да научат да го контролираат својот оргазам и да се потпираат на партнерот колку што можат подолго, бидејќи на овој начин ги активираат мускулите на рамената, рацете и бутовите.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Љубов и секс

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Read more

Љубовен хороскоп за јуни: Биковите пред брак, Јарците се навраќаат на стара љубов

Read more

Секси игри: Што е фетиш и кој е твојот?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе