ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

„Црвените“ се прв актуелен премиерлигашки шампион кој загубил 5 натпревари во низа на домашен терен.

И оваа сезона Ливерпул руши рекорди, но избраниците на Јирген Клоп овој пат рушат само негативни.

Откако синоќа загубија со 0:1 од Челси благодарение на голот на Мејсон Маунт постигнат на три минути пред паузата, „Црвените“ го запишаа петтиот последователен пораз на својот „Енфилд“.

Remote video URL

Пред овој пораз Ливерпул на домашен терен загуби од Евертон со 0:2, Манчестер Сити со 1:4 и од Брајтон и Барнли со по 0:1. Згора на тоа, пред да започне оваа серија имаа две ремија, 0:0 со Манчестер Јунајтед и 1:1 со Вест Бром, што значи дека Ливерпул нема победа дома цели 7 натпревари. Претходно имаше серија од 8 победи во низа дома, низа која застана на онаа победа од 2:1 над Тотенхем.

Она што синоќа го испиша Ливерпул е: прв актуелен шампион во Премиер кој доживеал 5 позари по ред дома, како и клупски рекорд бидејќи Ливерпул никогаш во својата долга историја не загубил пет пати по ред дома.

Иначе, синоќа за малку ќе го завршеше натпреварот и без удар во рамките на противничкиот гол. Таков срам спречи Џорџињо Вајналдум во 85-тата минута.

По 27 кола Ливерпул е дури седми со 43 бодови, 22 помалку од лидерот Манчестер Сити и 4 зад Челси кој го држи последното место кое води во Лигата на шампионите.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Фудбал

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Read more
 

Спорт

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Читај повеќе

Чеферин: Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ е мала

Читај повеќе

Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

Читај повеќе

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Читај повеќе