ЛА ЛИГА 2019/20

Со победа вечер Реал ја освојува 34. титула

Реал Мадрид вечерва го пречекува Виљареал во натпревар кој може да му ја донесе титулата број 34 шампион на Шпанија на коло до крајот.

„Кралевите“ имаат 83 бодови, или 4 повеќе од второпласираната Барселона. Вечерва со почеток во 21:00 часот на „Алфредо Ди Стефано“ стадионот мадриѓаните ќе се обидат преку Виљареал да ја осигурата титулата. Барса во истото време ја пречекува Осасуна, но со победа на Реал победата на Каталонците би била пирова.

Освен отсуството на повредениот Марселу, Зинедин Зидан нема други проблеми. За разлика од него, Хавиер Каљеха не може да смета на колумбискиот голгетер Карлос Бака.

„Сигурно ова ќе биде најтешкиот натпревар од тие што ги имавме во последно време. Виљареал е екипа која покажа дека знае да игра и е многу комплициран ривал. Сите во нашиот клуб мислиме на овој натпревар и на ништо друго“, рече Зидан за вечерашната пресметка.

Реал е фаворит, но бодовите им се потребни и на гостите кои грчевито се борат за пласман во Лига Европа. На две кола до крајот се петти со 57 бодови, три повеќе од Хетафе и Реал Сосиедад и шест од Атлетик. Најлошото сценарио со два пораза може да ги исфрли на 8. место бидејќи Атлетик со две победи би се израмнил бодовно со Виљареал, а поради подобар меѓусебен скор би ја оставил „Жолтата подморница“ без пласман во Европа.

Доколку ова коло не го даде шампионот, тогаш тоа би се решавало в недела кога Реал му гостува на Леганес, а Барса патува кај Алавес.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Фудбал

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Read more

Касиљас соопшти дека се пензионира

Read more

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Read more

Спорт

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Читај повеќе

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе