Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – По повод десеттoто јубилејно издание на скопскиот летен фестивал „Здраво млади“, на 27 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржи 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сцена.

Како што соопшти МКЦ, на фестивалот е најавено гостување на Efterklang, Lalalar, Viagra Boys, Shopping... Третиот најавен бенд се Viagra Boys од Шведска.

-Будно ја следиме целата ситуација со коронавирусот, но оптимизмот за јубилејниот „Здраво млади“ преовладува! За ова десетто јубилејно издание на фестивалот досега се најавени: данските легенди на инди-рок сцената – Efterklang, свежата психоделија од Истанбул – Lalalar. Со своите ретро-филмски бас-линии, електронски ритмови, расклопени вокали, флертувачки гитари и внимателно ископани примероци од наследството на Анадолија, бендот евоцира идна носталгија, соопшти МКЦ.

Фестивалот е поддржан од Europe House Skopje.

Early bird билетите, како што се наведува во соопштението, се достапни на билетарницата во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Read more

Вести

Скопјанец обвинет за кражба на икони вредни 1.000 евра

Читај повеќе

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Читај повеќе
  • play_arrow

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Читај повеќе

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Читај повеќе

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Читај повеќе

Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Читај повеќе

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Читај повеќе

Нови 422 казни за неносење маска

Читај повеќе
  • filter

Од денеска скопјани ќе се возат во нови автобуси

Читај повеќе