Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

МИА / КАЈГАНА
/ 27.06.2022 / 17:48

Ракета истрелана од руските сили денеска погоди трговски центар во градот Кременчук во централниот дел на Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, нагласувајќи дека не е можно да се замисли бројот на жртвите.

Според него, во моментот на нападот во трговскиот центар имало повеќе од 1.000 лица.

Тој не даде детали за бројката на загинати и повредени, но рече дека „невозможно е да се замисли за бројот на жртвите“.

Претходно гувернерот на областа Полтава, Дмитриј Лунин, изјави дека руските сили денеска погодиле цивилен објект во Кременчук и дека во нападот има жртви.

– За жал, има жртви. Повеќе информации за тоа ќе следат подоцна, рече Лунин.

Засега потврдено е дека загинаа најмалку две лица, а 20 се повредени.

Remote video URL
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе

Кичевецот негативен на тестот за мајмунски сипаници

Читај повеќе