Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Макфакс
/ 04.06.2023 / 12:00

Посебен ритуал на „чистење“ се одржа денеска кај главниот олтар на базиликата Свети Петар, кој го користи и папата Франциско, откако беше осквернавен од човек кој таму се појави гол за да протестира против војната во Украина.

Молитвената миса ја водеше кардиналот Мауро Гамбети откако мажот, полски државјанин, се соблече и застана пред олтарот на базиликата во четвртокот, објави Reuters.

На неговиот грб пишуваше „спасете ги децата на Украина“.

Обезбедувањето на Ватикан го предаде на италијанската полиција, која го приведе и го депортира од Италија.

На молитвената миса пред олтарот што го користи папата Франциско, Гамбети рече дека човекот направил „грешен и несоодветен гест, кој е за жалење“, а со цел да го привлече вниманието на жртвите од војната.

Извор од Ватикан наведува дека во моментот на инцидентот мажот сам си нанел гребаници по телото.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Свет

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Сè повеќе Германци се согласуваат со ставовите на екстремната десница

Read more

Русија ги подготвува децата за војна: Учат да фрлаат гранати, да копаат ровови

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе