Со традиционалното палење на маските заврши Вевчанскиот карневал

Вековната традиција на вевчанските василичари заврши со традиционалното палење на маските во центарот на селото.

По дводневните акробации, хумор и сатира низ вевчанските улици, василичарите попладнево симболично го избркаа злото и со верба за среќа и бериќет во текот на претстојната година ја завршија годинашната матифестација Вевчански карневал.

Двете василичарски друштва Горна и Долна маала со традиционалните маски зет и невеста, глупавите Августи, ѓаволите, зурлите и тапаните, годинава беа придружувани од талибанци, вакцинални пунктови, пратеникот Кастриот Реџепи, директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски…, ја збогатија отворената театарска сцена во која уживаше бројна публика од земјава, но и пошироко.

На шеговит начин го прикажаа копањето биткоинти, симболично собирање дрва „да си ги стоплат децата“, не изостана ниту исмевањето за енергетската криза со инвестиции во зелена енергија и во производство на струја, потсетија на екс премиерот Никола Груевски со бадниковото лепче, протестираа за ослободување на тенисерот Новак Ѓоковиќ, како и неговиот настап на Австралија опен. Не ја заборавија ниту хуманоста на словенечките пожарникари, кои помонаа во гаснењето на пожарите во земјава, а одиграа и сцени од филмот „Тома“.

Вевчанци уште од утре ќе почнат да планираат во што ќе се маскираат следната година. Добро познато е дека вевчанци ќе кажат сѐ, но, до карневалското дефиле не откриваат во што ќе се маскираат. Инспирирани од актуелните случувања во државава и светот на сатиричен начин ги исмеваат, но и упатуваат силни пораки кон политичарите и општеството.

реклама

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Read more

Фудбалерка пронајдена мртва, сопругот го призна убиството: Бог ми кажа да ја убијам

Read more

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Read more

Култура

Почнува XXII Недела на италијанската кинематографија

Read more

Комеморација во чест на Ристо Стефановски (1928-2022)

Read more

Одбрани авторите и авторките за зборникот Рукописи 45, четворица од Македонија

Read more

Изложба „Лексикографски факти во НУБ – од Пулевски до денес!“

Read more
 

Вести

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Читај повеќе

Нови 76 ковид случаи и 73 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Ердоган: Шведска и Финска се дом за терористи, ќе гласаме против нивно влегување во НАТО

Читај повеќе

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Читај повеќе

Европарламентот го усвои Извештајот за Северна Македонија

Читај повеќе

Преку „Мој ДДВ“ за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Читај повеќе

Остар пад на Волстрит, вредност губат и технолошките гиганти

Читај повеќе

Рускиот војник побара прошка од вдовицата на убиениот украински цивил

Читај повеќе

Русите сменија низа генерали поради лошите резултати во Украина

Читај повеќе