Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Додека истражувале стар палимпсест научници успеале да откријат изгубен дел од превод на библиски текст. Со помош на УВ светло бил откриен дел од стари сириски преводи што датираат од III век.

Научници од Австрија објавија дека со помош на УВ светло откриле скриено поглавје од библиски текст кое датира од пред 1750 години. Станува збор за сириски превод на 11 и 12 поглавје од Евангелието по Матеј кое се наоѓало под три слоја на ракописи.

„Традицијата на сириското христијанство познава неколку преводи на Стариот и Новиот завет. До неодамна се знаеше дека само два ракописа содржат старосириски превод на евангелието“, вели Григориј Кесел од Австриската академија на науките.

Слоеви текстови...

Пергаментот во средниот век не бил лесно достапен материјал, поради што старите ракописи често биле бришени и над нив бил пишуван нов текст - ова се нарекува палимпсест. Токму тоа се случило и во овој случај, кога некој писар во Палестина избришал сириски текст стар неколку века. Според некои проценки потекнува од III век, а над него бил напишан нов текст во VI век.

Истражувачите што работеле на овој проект тврдат дека ракописот е познат уште од средината на XX век, но дека бил повторно откриен во 2010 година - за деценија подоцна конечно да биде и дигитализиран. При дигитализацијата биле користени и УВ светла за детално да се истражи секој детаљ, што и довело до откритието.

URL

Новооткриената верзија е текст од 11 и 12 поглавје од Евангелието по Матеј, што првично било дел од стари сириски преводи. Поради тоа нуди „единствена капија“ за истражувачите да ги разберат најраните фази од текстуалната еволуција на Библијата и укажува на некои разлики во однос на модерните преводи.

На пример, оригиналната грчка верзија на Евангелието по Матеј 12:1 - која денес најчесто се користи - вели: „Во тоа време, Исус одеше низ посевите во сабота; а Неговите ученици огладнија и почнаа да скубат класје и да јадат“.

Новоотриениот сириски превод е малку поинаков, бидејќи во него пишува „почна да бере класје, да го трие во рацете и да јаде“.

Резултатите од истражувањето се објавени во New Testament Studies.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Вести

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Read more

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Read more

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Read more

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе