Собата на Меси во Катар ќе стане музеј

Собата во која Лионел Меси престојуваше на Универзитетот во Катар за време на Светското првенство ќе стане мал музеј, објавија локалните медиуми.

На овој начин ќе биде овековечен моментот кога прекрасниот Аргентинец се искачи на светскиот трон и го „зацементира“ статусот најдобар играч на сите времиња.

Меси и неговите соиграчи одлучија да не престојуваат во луксузен хотел со 5 ѕвезди за време на Мундијалот во Катар, а наместо тоа отседнаа во студентски дом, за да можат да уживаат во традиционалната скара.

URL

Изненадувачката одлука да останат таму дојде откако фудбалските власти на Аргентина одлучија дека распространетиот кампус ќе им овозможи да организираат асадо - традиционално собирање на скара, што е едно од кулинарските задоволства на оваа јужноамериканска земја, кое го дели со Уругвај, Парагвај и Чиле.

URL

Делот од кампусот на Универзитетот во Катар каде беше сместен аргентинскиот тим се состои од 90 соби, содржи најсовремени спортски објекти, олимписки базен и сопствен фудбалски стадион со капацитет од 10.000 седишта.

На крајот одлуката беше повеќе од добра, бидејќи „Албиселесте“ ја освоија титулата светски шампион и направија одлична атмосфера, а во чест на најдобриот фудбалер на сите времиња, Лео Меси, неговата соба ќе биде претворена во мал музеј.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Фудбал

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Read more

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Read more

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Read more

Мбапе ќе игра со скршен нос

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе