Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Авионите станаа вообичаено превозно средство дури и помеѓу дестинации што не се премногу оддалечени, а некои летови не траат ниту еден час. На небото над нас е сѐ повеќе метеж, а неодамна беше срушен интересен рекорд.

На Facebook страницата Putoholičari е објавена фотографија на која се гледа состојбата на небото во текот на цел ден.

„За прв пат Flight Radar забележа повеќе од 250.000 летови во еден ден, поточно имало рекордни 251.829. Во еден момент во воздухот истовремено биле над 20.000 авиони“, се вели во соопштението.

Инаку, Flightradar24 е веб-страница која ги прикажува авионите низ светот во реално време, а се ажурира на секои неколку секунди, објаснија на споменатата страница.

Ова е доказ дека авионите се сè попопуларна алатка за кратки и долги растојанија, поради работа или одмори и патувања. Доколку овој тренд продолжи, експертите предвидуваат дека воздушниот сообраќај во светот ќе се удвои во следните две децении.

Но, здруженијата и организациите за заштита на животната средина нагласуваат дека користењето на авиони има негативни последици за животната средина.

Германската Федерална агенција за животна средина (УБА) претпоставува дека овие штетни ефекти од воздушниот сообраќај се меѓу два и пет пати поголеми од емисиите на јаглерод диоксид. Според тоа, учеството на воздушниот сообраќај во глобалниот ефект на стаклена градина е најмалку 5%.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Чек дис аут

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Read more

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Read more

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Read more

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе