Соборениот кинески балон бил насочен кон Хаваи, но излетал од курсот

Американски претставници веруваат дека кинескиот балон што беше соборен откако прелета над континенталниот дел на САД првично бил на траекторија што би го однела над Гуам и Хаваи, но ветровите го однеле од курсот. Ова го изјави американски функционер кој сакаше да остане анонимен.

Балонот, за кој Вашингтон го обвинува Пекинг дека го користи за надзор, а Кина вели дека бил цивилен истражувачки брод, пловел над Алеутските острови на Алјаска, потоа над Канада и централниот дел на САД пред да биде соборен од американската војска на 4 февруари во близина на брегот на Јужна Каролина.

Инцидентот дополнително ги заостри американско-кинеските односи и го натера американскиот државен секретар Ентони Блинкен да ја одложи планираната посета на Пекинг минатата недела.

Американската армија и разузнавачките агенции го следеле балонот кога полетал од островот Хаинан во близина на јужниот брег на Кина, објави The Washington Post. Американската армија во понеделникот објави дека ја извлекла критичната електроника од балонот и други големи делови од него.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе