Сочно пилешко во ароматичен соја сос

Белото месо за многумина е прв избор за ручек или вечера, а доколку го подготвите во соја сос ќе биде неверојатно сочно и вкусно.

Белото месо кое се крчка во „златен“ сос е толку сочно и ароматично што никој нема да може да му одолее.

Помешајте лук во соја сос и ќе го направите најубавото бело месо, кое доволно е да го послужите само со варен ориз како додаток. Брзо се прави, секому ќе му успее бидејќи е едноставно, а скоро сите состојки веројатно веќе ги имате дома.

Потребни состојки:

 • 450 г пилешко филе
 • 6-8 чешниња лук
 • 2 млади лукчиња
 • ½ лажичка оцет
 • 2 лажици пченкарен скроб + 1 лажичка
 • ½ шолја вода

За сосот:

 • 2 лажици светол соја сос
 • 2 лажички оцет
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка мелена пипер

Подготовка:

Белото месо исечкајте го на коцки и посолете го, побиберете го и додадете му оцет и 2 лажици скроб. Добро соединете и оставете го на страна 15 минути да отстои. Потоа пропржете го месето додека не добие златна боја, па тргнете го од оган. Во иста тава додадете уште малку масло (доколку е потребно) и пропржете го ситно сечканиот лук. Кога лукот ќе добие боја, додадете го сосот и промешајте. Сосот се прави така што ќе измешате соја сос, оцет, шеќер и мелена пипер. Динстајте 2 минути, а потоа додадете вода во која претходно сте додале лажичка скроб, па нека се готви повремено мешајќи додека не се згусне. Додадете го белото месо и промешајте. Нека се крчка уште некоја минута, па на крај украсете со сечкано младо лукче.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Read more

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Read more

Пилешко со дуња - заборавен југословенски рецепт

Read more

За совршена кајгана во јајцата додадете лимон

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
 • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
 • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе