Рецепти

Софистицирани циметни ноти за ужина

18. мај 2017 - 10:10 | Л.Е.

Не секогаш ви е потребно да тркнете до фенси пекара за да уживате во мајсторски припремена ужина. За шолја полна циметни ноти и уживање ви се потребни само 2 минути и 4 состојки.

Исечете две тост лепчиња на коцки и ставете ги во омилената шолја за чај. Изматете едно јајце, 3 супени лажици млеко, цимет и мед и додадете ги врз лепчињата. Внимавајте сѐ да биде убаво потопено во смесата и едносавно оставете го две минути во микробранова печка на средно подесување. За крај, попарете со карамел сос и уживајте. 

Коментирај