Соиграчите и судиите спречија тепачка меѓу Дончиќ и Букер

Натпреварот помеѓу Далас Маверикс и Феникс Санс за малку ќе се претвореше во физичка пресметка во последните секунди од натпреварот одигран синоќа во Далас.

Соиграчите и судиите мораа да ги раздвојат Лука Дончиќ и Девин Букер за да не дојде до ескалација на ситуацијата по еден удар по лице.

Сè се случи во самиот финиш на мечот во кој Феникс победи со 130:126. Девин Букер и Кевин Дурент, првите офанзивни опции на Санс, заедно постигнаа 73 поени. Покрај 37 поени, Дурент имаше и седум скока заедно со одлични 12/17 од поле, додека Букер на учинокот додаде 10 асистенции за кои шутираше 15/25 од поле.

Лука Дончиќ одговори со 34 за Мавс, а Кајри Ирвинг додаде 30. Словенечката суперѕвезда се мачеше со шутирањето во текот на целиот натпревар и имаше лоши 8/23 од поле (1/9) за тројки. Дончиќ постигна половина од своите кошеви од линијата за слободни фрлања (17/19). Имаше и девет скока.

Она што го издвојуваат американските медиуми по средбата е неговиот вербален конфликт со Букер, зачинет со близок контакт лице в лице по фаулот во кој можеше да го постигне израмнувачкиот поен на неколку секунди пред крајот на мечот. Букер по натпреварот изјави дека воопшто не му се обраќал на Дончиќ, туку на судијата пред Словенецот да тргне кон него.

„Со оглед на кажаното, не би рекол. Само следниот пат не ги чекај последните три секунди од играта за да почнеш да зборуваш“, изјави Дончиќ на прес-конференцијата по натпреварот.

Remote video URL
реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Кога почнува староста?

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Кошарка

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more
 

Спорт

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе
  • play_arrow

Тренерот на Аталанта: Испишавме историја

Читај повеќе

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Читај повеќе

Чаби Алонсо: Не ни беше судено

Читај повеќе
  • play_arrow

Дајте ж'та, дајте црно тиквешко - куп пехарот оди во Кавадарци

Читај повеќе

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: Пред 14 години Пандев ја освои Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри фудбалски сезони на сите времиња

Читај повеќе