Сојуз на стопански комори: Данокот на екстра профит создава несигурност

Погубен и деструктивен за бизнисот и за стопанството во целата држава е Законот за данокот за екстра оданочување, популистички наречен данок на солидарност, реагираат од Сојузот на стопанските комори на Македонија.

„Покрај што во самото создавање на законот воопшто не беа земени предвид забелешките на тие што треба да го плаќаат, вака како што е донесен ќе направи непоправлива штета за компаниите. Законот, пред сè, се коси со начелата на бизнисот, со правата на инвеститорите и со исплатата на дивиденда. Трошоците за данокот на солидарност излегуваат надвор од деловните годишни планови по затворање на фискалната година, распределбата на дивиденда, отсуствуваат од годишните инвестициски и развојни стратегии. Оној што малку се разбира во деловно и финансиско работење знае колку погрешни се овие мерки и колку погубни резултати ќе има врз бизнисот“, оценуваат од Сојузот.

Не постои пример во светот, велат тие, каде што се носи закон за ретроактивен период, закон кој условува, кој демотивира и дестимулира.

Ваков закон, како што појаснуваат, се носи за најголемите плаќачи на данок и тие што ја полнат државната каса. Оценуваат дека со носењето на овој закон Владата испраќа порака дека плаќачите на данок треба двојно да плаќаат и сè за сметка на неплаќачите на данок, кои сега се посебно стимулирани.

„Концептот на данокот ги демотивира субјектите за нови инвестиции затоа што повисок данок ќе платат субјектите што реинвестираа од добивките во претходните три години, што претставува лоша порака за идните инвеститори.

На ваков начин, со дополнително казнување на оние што ја крепат државната економија и што го развиваат БДП на државата, македонската економија нема иднина“, се истакнува од страна на Сојузот на стопанските комори на Македонија.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Македонија

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Read more

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Read more

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Read more

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе