Сокобања - Зеленото срце на Србија

Александра Крстиќ
/ 07.06.2024 / 09:00

Во споредба со другите континентални дестинации во земјата, природата ја дарувала Сокобања со непроценливо богатство: опкружена е со дури четири пространи, еколошки ненарушени планини - Озрен, Ртањ, Девица и Буковик. Во самиот град постојат шест различни лековити термоминерални извори, како и уште пет извори во блиската населба Јошаница. Заштитниот знак на Сокобања е уште едно културно богатство од големо значење - средновековната тврдина Соко Град – истовремено и еден од најубавите, меѓу бројните овдешни видиковци. Околните планини ја штитат бањата од ветрови и непогоди и ѝ даваат уште една непроценлива драгоценост – воздух исполнет со благотворна јонизација.

Автор: Драган Босниќ

Сите излетнички места во Сокобања нудат можност за целодневен престој, прошетка, релаксација во природа и на чист воздух. Љубителите на природата можат да уживаат во 36 уредени излетнички места, планинарски патеки со вкупна должина од 450 километри, летниковци, објекти за набљудување на природни реткости, панорамски патишта, патеки на здравјето.

Фото: Милан Јовановиќ

Доколку сакате да се освежите во топлите летни денови, Аква паркот „Подина“ е совршено место за целото семејство. Малку похрабрите можат да се избањаат во чистата, бистра вода на Моравица, на градските плажи: „Жупан“, „Шест каце“, „Три каце“ и „Џентлмен“, на кои секогаш има место за повеќе капачи.

Фото: Никола Пејчиќ

Посетителите желни за релаксација имаат голем избор на велнес и спа содржини како што се бисерна купка, разни видови масажа, финска сауна, солена соба, како и капење во амамот каде што е снимена сцената од познатиот филм „Зона Замфирова“.

Фото: Душан Стојаничевиќ

Дојдете и освежете се со сокобањскиот воздух, лековитите води, вкусната храна, препуштете им се на магијата на недопрената природа и бескрајното зеленило и доживејте го добро познатото гостопримство на сокобањците, кои ќе се потрудат да го направат вашиот престој незаборавен.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Регион

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more

Кларк: Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија

Read more

Забрането пливање на одредени плажи во Будва и Тиват поради лош квалитет на морето

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе