УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Солскјер: Ако некој сака да го критикува Роналдо, нека го изгледа натпреваров

Предводникот на Манчестер Јунајтед беше полн со пофалби по вчерашниот неверојатен пресврт против Аталанта, особено кон својот најскап фудбалер.

„Црвените ѓаволи“ синоќа на полувреме имаа негатива од 0:2, но со фуриозна и одлучна игра во вторите 45 минути успеаја да направат целосен пресврт и да победат со 3:2. Стрелец на последниот, трет и победнички гол беше кој друг ако не - Кристијано Роналдо.

Токму Португалецот изминатиов период беше цел на критики со обвинение дека не придонесува во играта и во дефанзивните задачи, односно дека не се труди доволно.

„Кристијано беше одличен пред голот. Ако некој сака да го критикува за неговиот труд и придонес, само нека го изгледа натпреварот. Погледнете како трча наоколу“, вели презадоволниот Оле Гунар Солскјер.

„Навистина сум многу задоволен од тоа како тој го предводеше нападот. Трчаше надолу, се пробиваше, вршеше пресинг, со таква игра сакаме да ја придобиеме публиката“, додаде.

„На крајот беше внатре во нашиот шестнаесетник, го видовте како спринтира, тој направи сѐ што еден центарфор треба да прави. А постигнувањето голови е она што тој го прави најдобро од сите“.

Роналдо летово се врати на „Олд Трафорд“ откако во 2009 година си замина одејќи во Реал Мадрид, каде што играше и досега. Сезонава има постигнато 6 гола на 8 натпревари, а 3 од нив се во неговото омилено натпреварување - Лигата на шампиони.

реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Фудбал

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more

Артета ја пронајде деветката во Бундеслигата

Read more

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Read more

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Читај повеќе

Артета ја пронајде деветката во Бундеслигата

Читај повеќе

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Читај повеќе

Несигурност во Интер: Нуди 8, а Лаутаро бара 12 милиони евра плата

Читај повеќе
  • play_arrow

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Читај повеќе

Мбапе конечно објасни: Останав во ПСЖ поради Мундијалот, сега одам понатаму

Читај повеќе

Газдата на Јунајтед има 5 строги правила: Кој тренер ќе се нафати да ги следи?

Читај повеќе

ПСЖ нуди 100 милиони евра за ѕвездата на Наполи

Читај повеќе