ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

„Црвените ѓаволи“ патуваат на „Енфилд“ како лидери во Премиер лигата, но на ова гостување немаат победа од 2016 година.

Оле Гунар Солскјер вели дека би било шокантно доколку Манчестер Јунајтед победи в недела на гостувањето кај актуелниот шампион Ливерпул.

Тимот предводен од норвешкиот стратег на „Енфилд“ доаѓа како лидер со 3 бода предност токму пред Ливерпул на Јирген Клоп, а воедно и се наоѓа во одлична форма. Манчестер ја нема почувствувано горчината на поразот од ноември кога загуби од Арсенал.

Сепак, и покрај сите овие работи кои одат во корист на Јунајтед, Солскјер го гледа Ливерпул како апсолутен фаворит.

„Доколку ги погледнете последните неколку сезони, наша победа би значела изненадување и шок. Нашата позиција во моментов е производ на напорната работа која ја правиме на тренинзите и она што играчите го прикажуваат секојдневно, па веројатно и заслужуваме да сме каде што и сме“, рече Солскјер.

„Не верувам дека некој не би помислив дека ќе биде изненадување ако му избегаме 6 бода на Ливерпул и тоа со победа на 'Енфилд'. Едвај го чекаме натпреварот и се надеваме на изненадување“, заврши Норвежанецот.

Дербито Ливерпул - Манчестер Јунајтед се игра в недела од 17:30 часот во рамките на 19. премиерлигашко коло.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе