ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Предводникот на Манчестер Јунајтед е цел на критики повеќе од било кога, но смета дека откако е на клупата направил премногу за едноставно да се откаже.

Оле Гунар Солскјер нема намера да си поднесе оставка и покрај лавината негативни реакции на навивачите откако неговиот тим синоќа беше тотално понижен од Ливерпул со 5:0 на домашен терен.

Кога судијата свирна крај на првиот дел, а резултатот гласеше 0:4, 70 илјади грла со свирежи го испратија норвешкиот стратег на патот кон соблекувалната.

Но, Солскјер по натпреварот ја презеде одговорноста за бламажата, а изјави и дека нема намера да се повлече.

„Ова е најцрниот ден откако го водам Јунајтед. Не бевме доволно добри, за разлика од Ливерпул кој беше убиствен во нападот. Јас сум одговорен за овој пораз“, рече тој.

„Третиот гол беше пресуден, а четвртиот означи крај на сите наши надежи. Минатата сезона изгубивме од Тотенхем со 6:1, но ова беше многу полошо“, додаде Норвежанецот.

На прашањето кои љубопитните новинари едвај дочекаа да му го постават, за поднесувањето оставка, тој одговори:

„Мораме што побрзо да го заборавиме ова и да продолжиме понатаму. Многу направив за сега да се повлечам. Знам дека го допревме дното, но сигурен сум дека играчите имаат карактер и дека ќе се издигнеме“.

Солскјер, чиј правилен изговор е всушност Сулшер, седна на клупата на Јунајтед на 19 декември 2018 година како вршител на должноста заменувајќи го Жозе Мурињо. Оттогаш има скор од 164 натпревари на кои забележа 90 победи, 36 нерешени и 38 порази, а процентот на победи му изнесува 54,88.

Како играч Солскјер 11 сезони ги бранеше боите на Манчестер Јунајтед во ерата на сер Алекс Фергусон и освои 6 титули во Премиер лигата, 2 ФА купа, 2 Суперкупа и по 1 Лига на шампиони и Интерконтинентален куп. Како тренер сѐ уште нема трофеј со Јунајтед.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе