ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Манчестер Јунајтед прокоцка одлична шанса да дојде до 3. место на табелата, но доцна примениот гол од Саутемптон ги остави само со бод.

Оле Гунар Солскјер најдобро знае како е да се постигне гол во судиското надополнување. Токму тој како играч се прослави во голот во 90+3 во финалето од Лигата на шампиони во 1999 година играјќи за Манчестер Јунајтед против Баерн, гол со кој донесе победа од 2:1 и нормално, драгоцениот пехар.

Неговиот тим синоќа прими гол во 6. минута од судиското надополнување, гол поради кој испушти важни 3 бода во битката за влез во Лигата на шампионите.

„Тоа е најлошото време за да се прими гол, но тоа се случува во фудбалот. Мораме да го прифатиме тоа бидејќи самите ние многу пати сме победиле на таков начин. Едноставно, тоа е дел од процесот на учење, тимот е разочаран поради губењето на бодовите, но тоа е“, изјави норвешкиот стратег за Sky Sports.

Саутемптон всушност прв поведе преку Стјуарт Армстронг во 12. минута, а потоа за само три минути од 20-тата до 23. минута Маркус Рашфорд и Антони Марсијал направија пресврт. Нововлезениот Мајкл Обафеми во 96-тата минута израмни на 2:2.

Remote video URL

„Веројатно и не ги ни заслуживме трите бода. Тие играа добро. Физички се добри, одлично подготвени. Ние воопшто не фативме ритам кога станува збор за пас играта, особено откако победовме со 2:1, но создававме шанси, на моменти игравме одличен фудбал“.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе