Солзи и гордост: Како играчите на Бока прославија гол пред ќерката на Марадона?

Бока Жуниорс го одигра својот прв натпревар по смртта на легендата на клубот Диего Марадона и славеше со 2: 0 против Њуел’с Олд Бојс, уште еден од поранешните клубови на Марадона.

Сè на „Ла Бомбонера“ беше во знакот на Марадона, кој почина минатата среда на 60 години. Сите играчи на Бока носеа дрес со неговото име, на теренот имаше знаме со порака „Диего е бесмртен“, а на дресовите беше неговиот лик од времето кога играше за Бока.

Откако поведоа во 12-та минута со голот од слободен удар на Кардона, сите играчи на Бока истрчаа пред ВИП ложата од која Марадона имаше гледано безброј натпревари. Овојпат во ложата седеше само ќеерка му Далма, а сите играчи на Бока пред неа аплаудираа во чест на еден од најголемите фудбалери на сите времиња.

URL

Марадона играше за Бока на почетокот на својата кариера во раните 80-ти и на самиот крај од 1995 до 1997 година. Одигра 70 натпревари за клубот од Буенос Аирес и постигна 35 погодоци.

 

 

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Фудбал

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Read more

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Read more

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Read more

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Read more
 

Спорт

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Читај повеќе

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе