Сомалиец избоде четири жени и едно дете во Италија

Италијанската полиција уапси сомалиски барател на азил откако во саботата вечерта со нож уби четири жени и шестгодишно дете во туристичкиот град Римини, објави во неделата новинската агенција АНСА.

Истражителите засега исклучуваат терористички напад, додава АНСА. Министерката за внатрешни работи Лучана Ламоргезе го опиша инцидентот како „исклучително сериозен“ и во изјавата рече дека доаѓа во Римини на безбедносен состанок во понеделник.

Мажот избодел две контролорки на билети во автобус, а потоа уште три лица во бегство, меѓу кои и едно дете, објавија италијанските медиуми.

По инцидентот, Матео Салвини, водач на екстремно десничарската партија Лига, која е дел од владејачката коалиција, ја критикуваше Ламоргезе во видео на Facebook.

Со месеци Салвини врши притисок врз министерот за внатрешни работи да донесе построга имигрантска политика.

Сомалиецот (26) престојувал во Италија со месеци и поднел барање за азил. Тој е во Европа од 2015 година и веќе аплицирал за статус на бегалец во Данска, Шведска, Германија и Холандија.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе