Сондата OSIRIS-REx наскоро ќе го напушти астероидот Bennu

Сондата OSIRIS-REx на американската вселенска агенција НАСА ќе тргне назад кон Земјата во мај, а се очекува да слета во септември.

OSIRIS-REx наскоро ќе го напушти астероидот Bennu и на 10 мај ќе го започне патувањето кон Земјата, две и пол години откако пристигна на споменатиот астероид. НАСА го лансираше леталото во 2016 година, со цел да собере примероци од Bennu со надеж дека ќе ги анализира и дека истите ќе овозможат подобар увид во формирањето на Соларниот Систем и зачетокот на животот на Земјата.

На 20 октомври 2020 година сондата конечно ја допре површината на астероидот и собра повеќе примероци од саканите 60 грама, при што дојде до истекување. НАСА го забрза процесот за да ги обезбеди примероците од астероидот.

Се очекува OSIRIS-REx да слета на Земјата во септември, 2023 година.

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе