Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Сондата Voyager 1, која американската вселенска агенција НАСА ја лансираше во вселената пред 45 години, има проблем кој сè уште е мистерија за научниците на Земјата.

Voyager 1 продолжува со мисијата и покрај сите години и тоа на оддалеченост од 23,3 милијарди километри. И понатаму прима и извршува команди кои се испраќаат на НАСА, исто така собира и испраќа научни податоци.

Но, отчитувањата на системот за артикулација на висината и контролниот систем кој ја контролира ориентацијата на вселенското летало во вселената не се совпаѓаат со оние на кои што Voyager моментално работи. Споменатиот систем обезбедува антената на сондата да остане насочена кон Земјата за да може Voyager да ги собере податоците на НАСА.

Поради меѓуѕвездената локација на Voyager, на светлината се потребни 20 часа и 33 минути да патува во една насока, така што повикот и одговорот на една порака меѓу НАСА и Voyager трае два дена. Досега, тимот на Земјата веруваше дека системот и понатаму работи, но отчитувањата се невозможни. Сепак, проблемот не предизвика нешто што би го активирал безбедносниот мод на вселенското летало.

Интересно е што сигналот на Voyager и понатаму е силен како и поран. Што значи дека неговата антена е насочена кон Земјата. Тимот се обидува да открие дали овие неточни податоци доаѓаат директно од инструментот или ги предизвикува друг систем.

„Додека не се разбере подобро природата на проблемот, тимот не може да знае дали тоа ќе влијае на сондата и колку долго може да собира и испраќа податоци, ваквата мистерија на некој начин е вообичаена во оваа фаза од мисијата“, вели Сузан Дод, водач на проектот Voyager 1 и 3 во Лабораторијата на НАСА во Пасадена, Калифорнија.

Ако во некој случај не се пронајде решение, тогаш научниците едноставно ќе треба да се адаптираат, а можно е проблемот да се реши со промена на софтверот.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе