Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Во Атланта е претставен специјален дрон кој ќе пристигнува прв на местото на несреќата.

Компанијата Sonin Hybrid разви дрон кој ќе може да лета со брзина од 225 км/ч, наменет за службите кои пристигнуваат први на местото на несреќата. Дронот е наречен Sonin Hybrid Recruit и освен брзината, има уште една предност. Тоа е технологијата која му овозможува да полни батерии во текот на летот.

Дронот може да лета подолго од три часа и е трипати побрз од моментално најбрзите комерцијални дронови.

Употребата на дронови е широко распространета меѓу полицијата, пожарникарите, војската, но нема многу дронови дизајнирани специјално за службите кои први пристигнуваат на местото на несреќата.

Тоа е така поради ограничувањето на батериите, кои мора да се полнат по краток период.

Но, овој дрон користи систем на бензин и батерија, опремен е со 4K камера, како и со FLiR инфрацрвена камера за користење во ноќните часови.

Конструкцијата на дронот е направена од карбон. Компанијата Sonin Hybrid е во процес на придвижување на бета програма со полицијата и пожарникарите низ САД.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Вести

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Read more

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Read more

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Read more

Гик

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе