Sony го претстави новиот безжичен контролор DualSense Edge

Sony официјално претстави нов контролор со целосно име DualSense Edge Wireless Controller.

Новиот контролор е со „високи перформанси“ и целосно приспособлив, исто како контролорот Xbox Elite. Се чини дека Sony користеле комбинација од карактеристиките на контролорите Scuf и Elite за нивниот модел, има отстранливи аналогни стапчиња, исто како и задните копчиња, рачките се заменливи, а контролорот дозволува користење на повеќе профили.

Корисниците на контролорот DualSense Edge можат да избираат помеѓу стандардни, аналогни стапчиња со висока купола и ниска купола. Има и две заменливи задни копчиња (полу-купола или депозит) кои можат да се мапираат на кое било копче. Можно е дури и да се заменат модулите со стик, што е предност во однос на контролорот Xbox Elite. Ќе се продаваат посебно.

Remote video URL

Новиот контролор овозможува и „заклучување“ на задните чкрапали, што служи за физички да се ограничат ограничување на половина од вообичаениот пат. Исто така, можно е повторно мапирање и деактивирање на копчињата и прилагодување на чувствителноста на палката и „мртвата“ зона.

Слично на другите приспособливи контролори, можно е да се зачуваат повеќе контролни профили, што е идеално кога корисникот често ги менува игриците. Sony додаде дури и посебен интерфејс со копчиња што овозможува брзо префрлување на профилот, прилагодување на јачината на звукот и рамнотежата на разговорот и пристап до поставките на контролорот за време на играта.

Контролорот доаѓа со USB-C кабел со конектор кој служи за поврзување, а има и торбичка за носење благодарение на која сите компоненти се на едно место. Таа, исто така може да го полни контролорот кога не е во употреба.

Кога новиот контролор ќе излезе во продажба и по која цена сѐ уште не е познато.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Гејминг

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more

Ubisoft потврди дека работи на римејк на старите игрици Assassin's Creed

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе