Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Sony го претстави новиот модел Xperia 5 II.

Се работи за уред кој е помала верзија на скапиот модел Xperia 1 II. Овој модел со пристапна цена има екран со фреквенција на освежување од 120 Hz.

Xperia 5 II има 6,1-инчен екран со формат 21:9. Смартфонот доби Qualcomm Snapdragon 865 процесор, 8 GB RAM, 128 или 256 GB интерна меморија и батерија од 4.000 mAh.

Што се однесува на камерите, на задната страна се 3 камери од 12 MP.

Sony воведе и можност за снимање во 4К резолуција/ 120fps slow motion видеа во HDR.

Новиот модел пристигнува со полњач од 18W. Батеријата се полни до 50% за 30 минути.

Новата Xperia II 5 e водоотпорна и отпорна на прашина според стандардот IP68/IPX5. Предната и задната страна се заштитени со Gorilla Glass 6.

Уредот ќе биде достапен во црна, сива и сина боја и ќе чини 900 евра.  

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Мобилни

OnePlus претстави два нови евтини смартфони

Read more

Кои апликации најмногу ја „цицаат“ батеријата на Android смартфоните?

Read more

Како ќе изгледа новиот телефон на преклоп на Huawei?

Read more

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Read more

Гик

  • play_arrow

FIFA 21 и Madden NFL 21 наскоро ќе бидат достапни на PS 5 и Xbox Series X

Читај повеќе

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Читај повеќе
  • play_arrow

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Apple Watch 6

Читај повеќе
  • play_arrow

Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Читај повеќе

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Читај повеќе

Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе