Sony продаде 100 милиони конзоли PlayStation 4

Компанијата Sony одбележа значаен јубилеј – 100 милиони продадени конзоли PlayStation 4.

Конзолата PS 4 е продажниот хит на Sony, а во кварталот заклучно со 30 јуни продадени се вкупно 3,2 милиони примероци.

Тоа значи дека компанијата досега има продадено вкупно 100 милиони примероци. Во претходниот квартал, Sony стигна до 96,8 милиони продадени конзоли.

Иако факт е дека продажбата слабее, PS 4 сепак во категоријата домашни конзоли најбрзо стигна до бројката од 100 милиони продадени конзоли.

Со тоа ги надмина конзолите Sony PlayStation 2 и Nintendo Wii.

PS 4 ја оствари продажната цел за само пет години и седум месеци од влегувањето во продажба.

Овј успех го оствари по помалку од три години откако стигна до бројка од 50 милиони продадени примероци.

Продажбата беше континуирано солидна за четвртата генерација PlayStation. Во 2017 година беа продадени 19 милиони примероци, а во 2018 – 17,8.

Новата генерација, конзолата PS5, се очекува да стигне догодина наесен.

Sony ветува дека новата конзола ќе поддржува 8K графика, 3D аудио, дека ќе има SSD меморија и дека ќе користи осумјадрен процесор базиран на Ryzen линијата од третата генерација AMD.

реклама

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more
ikejdkejdss.jpg

Apple на 21 март ќе го претстави iPhone 5SE и „малиот“ iPad Pro

Read more
Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Енергетска бомба: Малку поинакво утринско кафе

Read more

Гејминг

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Read more

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Read more

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе