Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Сопругата на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој се товари за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, поднесе барање до судот да ѝ биде дозволено да си го врати моминското презиме во бракоразводната постапка.

Кели Шовен се разделила од сопругот на 28 мај, според документите до кои дојде магазинот People. Таа го напуштила Дерек Шовен еден ден пред да биде обвинет за убиство од трет степен за смртта на Флојд.

Во документите е наведено дека дошло до „неповратно растурање на бракот“. Дерек и Кели Шовен се венчале во јуни, 2010 година. Немаат заеднички деца, а Кели има деца од претходен брак.

Покрај тоа што побарала да го смени презимето, Кели Шовен бара да ги добие во разводот двете куќи: примарното живеалиште во Минесота и втората куќа во Орландо, Флорида. Таа не бара алиментација и наведува дека може сама да се издржува со работата како агент за недвижнини.

Адвокатката на Кели Шовен, Аманда Мејсон-Секула, во неделата излезе со изјава во нејзино име во која рече дека таа е „ужасната од смртта на господин Флојд и изразува сочувство до семејството, неговите блиски и сите кои се ожалостени во оваа трагедија“.

„Таа поднесе барање за развод од Дерек Шовен. Иако нема деца од овој брак, таа замолува децата од нејзиниот претходен брак, нејзините родители и поширокото семејство да бидат поштедени и да им се обезбеди правото на приватност во овие тешки времиња“.

Дерек Шовен по апсењето е префрлен во затвор за највисоко ниво на обезбедување во Минесота. Во затвор му е овозможен пристап до телефон и видео-посети, посети во живо не се дозволени поради епидемијата со коронавирусот. Нема право на кауција.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Од денеска скопјани ќе се возат во нови автобуси

Read more

Живот

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Магазин

  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе