Сопругата на Ел Чапо призна вина за трговија со дрога

Б.С.Б.
/ 11.06.2021 / 11:10

Ема Коронел Аиспуро е обвинета дека му помагала на сопругот Хоакин Ел Чапо Гузман во водењето на картел којшто криумчари дрога.

Сопругата на мексиканскиот наркобос Ел Чапо призна пред Судот во Вашингтон дека му помагала на Гузман во водењето на нарко картелот Синалоа, како и во бегството од затвор во 2015 година.

Таа може да биде осудена на доживотна робија и парична казна до 10 милиони долари.

Шеесет и тригодишниот Гузман моментално отслужува доживотна робија во Колорадо поради трговија со дрога и перење пари.

Властите велат дека картелот Синалоа бил најголем снабдувач со дрога во САД. Коронел се изјасни виновна по три точки од обвинението, а призна и дека му била соучесник во бегството од затвор.

Која е Ема Коронел Аиспуро?

Таа има двојно државјанство на САД и на Мексико, поранешна победничка на избор на убавина, студентка по новинарство. Со Гузман има близнаци.

Првпат го запознала кога имала 17 години, а тој 49 години.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Свет

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Read more

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Read more

Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

Read more

Вооружена Палестинка убиена на контролен пункт на Западниот брег

Read more
 

Вести

Горивата поскапуваат од полноќ

Читај повеќе

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Читај повеќе

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Читај повеќе

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Читај повеќе

Ниту еден починат првпат по 10 месеци, осум градови без активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Читај повеќе

Без струја делови од неколку улици во Кисела Вода и Карпош

Читај повеќе

Облачно и посвежо денеска и утре, потоа повторно затоплување

Читај повеќе

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Читај повеќе