Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Американската професионална кошаркарска екипа Феникс Санс ќе го промени сопственикот.

Актуелниот прв човек на машката и женската екипа на Феникс Санс, Роберт Сарвер, објави дека е во потрага по нови сопственици, откако раководството на НБА лигата го суспендираше на една година и парично го казни со 10 милиони долари поради расистички коментари, како и недостоен речник и „сексистичко однесување“ кон вработени во клубот. 

Сарвер го купи Феникс Санс во 2004 година за 401 милион евра, а сегашната пазарна вредност на клубот се проценува на 1,8 милијарди долари. 

„Без разлика какви добри работи сум направил или ќе направам, тоа ќе остане во сенка на искажаното од моја страна во минатото. Затоа почнав постапка да најдам купувачи за машкиот и женскиот тим“, изјави Сарвер.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација 53-та на ФИБА ранг-листата

Read more

Адетокунбо: Најдобар во светот е Стеф Кари

Read more

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more
 

Спорт

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Читај повеќе
  • play_arrow

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Читај повеќе

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Читај повеќе

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Читај повеќе

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Читај повеќе

Пандев суптилно му порача на Милевски да замолчи

Читај повеќе
  • play_arrow

Троен кикс на најскапиот стопер во историјата - им ги подари головите на Германците

Читај повеќе