Сосема новиот KIA CEED пристигна во Македонија!

Новиот KIA CEED пристигна во салонот на Киа Моторс Македонија во Скопје и е веќе достапен за македонската публика! Со пристигнувањето на новиот CEED, се комплетира гамата на KIA Motors со долгоочекуваниот нов модел од Ц-сегментот.

Новиот CEED е надграден на новата платформа K2, а имаме и промена на димензиите: возилото е 2 сантиметри пошироко и 2.3 сантиметри пониско. Должината на меѓуоскиното растојание останува непроменета – 2.650 милиметри. Волуменот на багажникот е зголемен за 15 литри и сега изнесува одлични 395 литри.

Моторната гама на новиот CEED почнува од 1.0-литарскиот турбо агрегат со 120 коњски сили, а во бензинската понуда е вклучен и мотор со зафатнина 1.4 литри – атмосферски и турбо, со моќност од 100 и 140 коњски сили. Ќе се нуди и 1.6-литарски турбодизел со моќност од 136 коњски сили и ги задоволува EURO 6d стандардите. KIA ќе ги нуди моторите во спрега со 6-брзински мануелен менувач или со 7-степен роботизиран со две спојки.

Новот KIA CEED е „технолошкиот исчекор” на KIA Motors во сегментот, а опремата вклучува адаптивна контрола на крстарење, управување на дел од функциите на автомобилот преку паметен телефон, JBL аудио, мултимедијален систем со три различни по големина на дисплеи, како и електронски системи за асистенција, кои го следат движењето во лента, во мртва зона, во прегледот на возачот и помагаат при паркирање и излез од паркинг.

Ве покануваме да го посетите салонот на Киа Моторс Македонија во Скопје и да се запознаете со новиот адут на KIA Motors.

*Промотивен текст

реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Read more

Авто новости

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Read more

Поволно, ама бајаги возено

Read more

Поглед во освежените модели на BMW

Read more

Како правилно се изговара BMW?

Read more

Автомобили

  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе
  • filter

Mercedes ја претстави освежената Е класа

Читај повеќе
  • filter

Поволно, ама бајаги возено

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежените модели на BMW

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе