Состојба со COVID-19 во светот до 10 часот: Над милион заразени

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.018.082 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 53.251, а оздравеле 213.218 луѓе.

– Принцот Чарлс ќе отвори болница во Најтингел, која ќе може да прими до 4.000 пациенти заразени со новиот коронавирус, објавија британските медиуми.

– Само во една црква во САД се заразиле со коронавирус 71 лице. Станува збор за округот Сакраменто, во Калифорнија, едно од најголемите жаришта на заразата вои САД.

– Германците предупредуваат дека училишната настава од далечина, која е воведена поради ширењето на вирусот, не е добра на долгорочен план. Тие наведуваат дека тоа не е стандарден модел, кој го применува школството, и се повикуваат на истражувања, според кои таквиот вид на настава овозможува само една четвртина од усвоеното знаење.

– Шпанскиот град Захара де ла Сиера е изолиран од светот и нема ниту еден случај на заразен со коронавирус.

– Во Кина потврден 31 нов случај на зараза со коронавирус и четири смртни случаи. Сега вкупниот број изнесува 81.620 заразени, 3.322 починати, а 76.571 се излекувани и пуштени од болница.

– Јапонците бараат прогласување вонредна состојба поради пандемијата на COVID-19, а премиерот Шинѕо Абе одбива да го направи тоа.

– Кинескиот град Вухан им испрати официјално предупредување на граѓаните да не излегуваат од домовите доколку немаат потреба.

– Во Киргистан прв смртен случај од новиот коронавирус. Во земјата досега се потврдени 130 заразени лица.

– Две нови жртви на коронавирусот за само еден ден во Бугарија, со што нивниот број достигна 12. Во земјата има 477 заразени случаи.

– Со наредба на црногорското Министерство за здравство ублажени се мерките за ограничено движење, односно на граѓаните им е овозможено и движење за време на викенд до 13 часот, со стриктно придржување кон сите останати мерки.

– Google објави извештаи од 131 држава околу тоа дали се намалиле посетите на продавници, паркови и други места за собирање минатиот месец, откако многу влади наложија да се остане дома со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

– Кина ги советува странските дипломати да не доаѓаат во Пекинг. Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека има заразени со COVID-19 меѓу странските дипломати и ги советува да не доаѓаат во кинескиот главен град додека трае здравствената криза. 

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Свет

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Read more

Прва жртва во протестите во Америка

Read more

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на Г7 самитот

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе