Состојба со COVID-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.079.978 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 58.110, а оздравеле 227.668 луѓе.

– Брзото укинување на ограничувањата наметнати од страна на земјите за борба против на коронавирусот може да доведе до засилување на пандемијата и да предизвика сериозни економски загуби.

– На предлог на Советот на министри и врз основа на Уставот, Националното собрание на Бугарија ја продолжи вонредната состојба до 13 мај.

– Глобалната економија е во рецесија поради пандемијата на новиот коронавирус, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

– Њујорк го забележа најтешкиот ден од почетокот на епидемијата на коронавирусот со 562 починати за 24 часа.

– Бројот на починати од новиот коронавирус во Турција денеска се зголеми за 69 на 425. Потврдените случаи на инфекција се зголемиле за 2.786 на 20.921 година.

– Пандемијата на коронавирусот уби над 40.000 луѓе во Европа, а повеќе од три четвртини од жртвите се во Италија, Шпанија и Франција.

– Во Мексико запре производството на пивото Corona, поради вонредната состојба во земјата.

– Во Ирска, во последните 24 часа починаа 22 лица, а повеќе од 400 се заразени. Вкупниот број на заразени со коронавирусот во земјата се зголеми на 4.273, а починати се вкупно 120.

– Туниските власти поставија полициски роботи на улиците во државата за да се обезбеди дека карантинот се почитува.

– Германија донираше 50 респиратори на Шпанија за да ѝ помогнат во борбата против COVID-19.

– На Филипините во последните 24 часа починале 29 луѓе.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Свет

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Read more

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Read more

СЗО: Јужна Америка е ново жариште на COVID-19

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе