Совети како да ги зголемите шансите за бременост

Животниот стил влијае многу на плодноста, а овие неколку совети можат да помогнат во нејзино подобрување со што евентуално би се зголемиле шансите за забременување.

Исхраната, стресот, физичката активност се дел од секојдневието, но начинот на кој луѓето се справуваат со нив е различен. Кога станува збор за плодноста, тие имаат големо влијание на неа.

Што велат експертите на оваа тема?

„Постојат добри работи кои може да ги направите за својот репродуктивен систем и да помогнете хормоните да работат како што треба“, вели нутриционистката Марта Монтенегро.

„Здравата бременост почнува од здрави родители. Доброто здравје ги зголемува шансите да останете бремена и да имате здрава бременост“, вели д-р Ринк Мареј.

Еве неколку совети како може да ја подобрите плодноста:

1. Омега-3 масни киселини

„Ако јадете ореви, грав, сусам, семки од тиква, киноа... ако внесувате доволно протеини кои не се од растително потекло, вие веќе работите на својата плодност“, вели Монтенегро.

Според неа, внесувањето доволно омега-3 масни киселини низ исхраната е добро за репродуктивниот систем.

2. Здрава исхрана

Важна улога за плодноста има и нивото на железо. Ако јадете намирници богати со железо како спанаќ или леќа истовремено правите и добра работа за репродуктивниот систем. Исто така е важно да внесувате доволно важни нутриенти како фолна киселина и витамин Б12.

3. Заборавете на цигарите

„Жените кои пушат или нивните партнери пушат цигари имаат помали шанси за забременување“, вели доктор Мареј.

Затоа на жените кои сакаат да забременат им се советува да престанат со пушење и да избегнуваат изложеност на чад од цигари.

„Познато е дека пушењето има негативно влијание на нивото на естроген, што ѝ смета на овулацијата“.

4. Витамин Д

„Витаминот Д е потребен на организмот за да произведува хормони што влијае на овулацијата и на балансот на хормони“, вели експертот за плодност Хетир Родригез. Овој витамин исто така е важен и во бременоста.

„Витаминот Д е важен и за развојот на коските на фетусот. Многумина редовно консумираат витамин Д бидејќи е неопходен за здрава бременост“, додава тој.

5. Како да се изборите со стресот?

Стресот не може да се избегне и затоа е важно на здрав начин да се изборите со него.

„Ако практикувате јога или слични вежби правите голема услуга на плодноста. Хроничната изложеност на хормонот на стрес, кортизол, лошо влијае на овулацијата“, вели докторката Монтенегро.

6. Вежбајте

Умереното вежбање и физичката активност се добри за плодноста, но експертите препорачуваат да не претерувате со вежбањето.

7. Доволно спиење

Сонот е важен за општото здравје и има потенцијал да ве направи поплодна. Доколку имате редовен распоред на спиење и се будите одморни и свежи, тоа е добар знак.

Кога сонот е попречен тоа му смета и  на хормоналниот баланс и има негативни последици на плодноста.

8. Избегнувајте премногу кофеин

Премногу кофеин не е добро за плодноста. Тоа што треба да знаете е дека кофеин нема само во кафето туку  и во газираните напитоци, чајот и чоколадото.

Треба да бидете свесни дека плодноста е комплексна работа и не е секогаш лесно да се предвиди што има позитивни, а што негативни ефекти. Доколку имате проблеми со забременување можеби е потребно разговор со експерт од таа област за да ги утврдите причините за тоа.

Животниот стил и навиките имаат голема улога, но не се единствената работа на која треба да се внимава.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Здравје

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе