Совети од дерматолозите: Како да се ослободите од целулитот?

Целулитот е проблем со кој се соочуваат 90% од жените и што понекогаш тврдоглаво останува и покрај напорното вежбање.

Некои жени цел живот се борат против целулитот, а притоа не забележуваат никакви резултати.

Целулитот се создава од неколку причини - пореметување на циркулацијата, физичка неактивност, неправилна исхрана, стрес или пушење.

Постојат неколку начини како може да го намалите вашиот целулит и да го обликувате задникот.

Креми

Не постојат научни докази дека кремите против целулит помагаат, но може да направат вашата кожа да изгледа поцврсто и поубаво.

Професионална масажа

Третманите како што е мадеро терапијата се многу ефективни за намалување на целулитот. 

Експертите се согласни во тоа дека клучот за успешна борба против целулит лежи и во здравиот начин на живот.

Храна која треба да ја избегнувате:

Пица

Покрај лошото генетско наследство, лошата циркулација исто така може да биде причина за создавање на целулит. Пицата најчесто се состои од многу масти и бело брашно, нешто што може да биде погубно за правилна циркулација.

Бел леб

Нутриционистите препорачуваат белото брашно целосно да се исфрли од менито. Белиот леб го зголемува нивото на инсулин, носи „празни калории“ кои го поттикнуваат создавањето на масни клетки.

Алкохол

Алкохолот содржи голем број на токсини и калории. Покрај тоа, витаминот Ц, калциумот и цинкот потешко се апсорбираат во организмот и на тој начин алкохолот го блокира нивниот ефект против мастите.

 

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе