Совети од терапевтите за сексуалниот живот

Сексуалната желба кај луѓето не згаснува со текот на годините. Секс терапија е вид на разговорна терапија која има за цел да помогне на паровите да ги решат сексуалните проблеми, без разлика дали се од психолошки, лични или медицински причини.

Сексологот Стивен Снајдер, за Independent изјави дека првото нешто што треба да го знаете кога се впуштате во сексуалните односи е тоа што треба да ви предизвика сексот. Според него, паровите се чувствуваат осамени иако се во врска, а главна причина е тоа што љубовната врска им се врти околу сексот.

Од друга страна, најсреќните парови се сложуваат во сè, не само во сексуалниот живот.

„Најсреќните парови се возбудени што ќе поминат време заедно, иако тоа не значи дека секогаш ќе имаат секс“.

Тој истакнува дека предиграта е важна затоа што на тој начин физички и психички се подготвува телото за сексуален однос.

Снајдер вели дека не сите оргазми се исти, а целта на партнерите треба да им биде уживање во сексот наместо брзање да доживеат оргазам.

Кога станува збор за оргазмот, сексуалниот терапевт Сара Купер, на жените им става до знаење дека нивното задоволство и оргазмот се подеднакво важни како оние на партнерот.

За постигнување на здрав и испoлнет сексуален живот, важно е со партнерот да разговарате за она што сакате, а тоа започнува прво со разбирање на сопственото тело, сексуалноста и желбата.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Љубов и секс

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Секс совети: Како полесно да постигнете оргазам?

Read more

Астро симпатии: Бикот привлекува Јарци, Рибите се магнети за Лавови

Read more

Седум знаци кои покажуваат дека сте навистина добри во кревет

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе